Posjet Festivalu znanosti

Rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić otvorio je najživopisniji program Sveučilišta u Splitu ,Festival znanosti Split 2022, ovog ponedjeljka na platou ispred Zgrade tri fakulteta. Ova manifestacija želi informirati o aktivnostima i rezultatima u području znanosti i umjetnosti, poboljšati javnu percepciju znanstvenika te motivirati mlade ljude za istraživanje i stjecanje novih znanja. Ove godine  kroz temu “Život” je osmišljeno čak 200 interesantnih aktivnosti kroz zanimljive prezentacije, radionice, predavanja i okrugle stolove.

Učenike „Kraljice Jelene“ i njihove mentore zainteresirale su dvije prezentacije koje smo posjetili u okviru ovog Festivala.

Prvu prezentaciju smo posjetili na dan otvaranja Festivala zanimljivog naslova „ Kosturi pričaju priču“. Područje te prezentacije je  biološka antropologija. Učenici su se upoznali sa  životom naših predaka putem analize koštanih ostataka s arheoloških nalazišta. Saznali su  kako se procjenjuje spol, dob, kako su živjeli naši preci, od čega su bolovali, jesu li sudjelovali u bitkama.

Drugu prezentaciju smo posjetili dva dana kasnije, a njena tema je „Otkrivanje molekule DNA kao molekule života“.

Prvi dio prezentacije opisao je put otkrića  strukture molekule DNA. U drugom dijelu prezentacije učenici su upoznali ulogu DNA i njenu sveprisutnost u organizmima oko nas. Eksperimentalni dio obuhvaćao je  vizualizaciju molekule DNA fluorescentnim bojama u različitim prokariotskim i eukariotskim stanicama kako bi se upravo dokazala njena sveprisutnost.. Završni dio prezentacije, ujedno i najzanimljiviji, je  radionica u kojoj su učenici sudjelovali i sami izolirali molekulu DNA iz biljnog materijala.

WhatsApp Image 2022-05-05 at 13.45.18 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-05-05 at 13.45.18.jpeg